У 2016 році, як і в попередні роки, вступна кампанія до ВНЗ України буде відбуватися через проходження зовнішнього незалежного оцінювання. Головна мета ЗНО – забезпечення рівних умов проведення оцінювання рівня навчальних досягнень осіб, які здобули повну загальну середню освіту і виявили бажання вступити до вищих навчальних закладів України. Що чекає абітурієнтів у 2016 році? Які зміни відбулися в організації ЗНО? Які нововведення чекають на випускників шкіл у вищих навчальних закладах? На ці та інші питання сьогодні дає відповідь Галина Остапенко, начальник управління освіти Первомайської міськради.
У 2016 році, як і в попередні роки, вступна кампанія до ВНЗ України буде відбуватися через проходження зовнішнього незалежного оцінювання. Головна мета ЗНО – забезпечення рівних умов проведення оцінювання рівня навчальних досягнень осіб, які здобули повну загальну середню освіту і виявили бажання вступити до вищих навчальних закладів України. Що чекає абітурієнтів у 2016 році? Які зміни відбулися в організації ЗНО? Які нововведення чекають на випускників шкіл у вищих навчальних закладах? На ці та інші питання сьогодні дає відповідь Галина Остапенко, начальник управління освіти Первомайської міськради.
У 2016 році на абітурієнтів та їхніх батьків очікує ряд нововведень. Поясніть, будь ласка, які саме нововведення і з чим це пов’язано?
Загалом кількість новацій мінімальна. Це пов’язано з тим, що будь-яка новація має певні ризики.
1) У 2016 році будуть обов’язковими тестування з української мови та літератури, математики та історії України, які зараховуватимуть як державну підсумкову атестацію. Українським центром оцінювання якості освіти вже визначені дати проведення ЗНО-ДПА.
2) Сертифікаційні роботи (тести) з української мови і літератури та математики будуть однорівневими.
3) Вступники подають заяви до вищих навчальних закладів лише в електронній формі. Прийом заяв та документів у паперовій формі передбачено лише для тих вступників, що мають право на позаконкурсне зарахування, вступ за співбесідою, вступ за результатами вступних іспитів.
Чи зазнали змін характеристики сертифікаційних робіт зовнішнього незалежного оцінювання?
Зміни стосуються, зокрема, тестів із хімії, історії України, математики й української мови та літератури.
Отже, у 2016 році в тестових зошитах із хімії буде вже не 54, а 50 завдань, проте час на виконання тестової роботи не змінився і становитиме він 150 хвилин. Та через зменшення кількості завдань, відповідно, й максимальна кількість балів за тестування із хімії зменшилася з 86 до 80. Тестову роботу з української мови, яка складатиметься з 58 завдань трьох форм: завдань із вибором однієї правильної відповіді, завдань на встановлення відповідності та завдання з розгорнутою відповіддю – писатимуть 180 хвилин (у 2015 році – 150 хвилин).
Тест з історії України матиме дві частини: перша охоплюватиме період історії України ХХ – початку ХХІ століття і буде...
Тест з історії України матиме дві частини: перша охоплюватиме період історії України ХХ – початку ХХІ століття і буде зараховуватися як ДПА, а друга охоплюватиме період історії України від найдавніших часів до кінця ХІХ століття. Результати за тест у цілому враховуватимуть при вступі до вищих навчальних закладів. Загальна кількість завдань тесту з історії України – 60, на виконання яких відводитиметься 150 хвилин (у 2015 році – 135 хвилин).
Тест із математики теж складатиметься з двох частин, котрі зараховуватимуть як ДПА і як результат ЗНО, потрібний при вступі. На написання сертифікаційної роботи з математики в 2016 році виділять 180 хвилин (у 2015 році – 130 хвилин). Проте й завдань додасться. Їх кількість збільшиться із 30 до 33. Це будуть завдання чотирьох форм: завдань з вибором однієї правильної відповіді, завдань на встановлення відповідності, завдань відкритої форми з короткою відповіддю, а також завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю. Максимальна кількість балів з математики – 62.
А що залишилося без змін?
Без змін залишилася максимальна кількість тестів, які може скласти одна особа, – чотири.
ЗНО проходитиме з 12 предметів: української мови і літератури, історії України, математики, біології, фізики, хімії, географії, російської мови, англійської мови, німецької мови, французької мови, іспанської мови.
Тести із математики, історії України, фізики, хімії, географії, біології за бажанням абітурієнтів будуть перекладені російською, угорською, молдовською, польською, румунською, кримськотатарською мовами.
Зберігається термін дії сертифіката ЗНО – 1 рік.
При оцінюванні тестових робіт застосовується “пороговий бал” (склав / не склав).
Зберігається пріоритетність (заздалегідь встановлена вступником черговість заяв від 1 до 15, де 1 є показником найбільш пріоритетної заяви).
Нагадайте, будь ласка, нашим дописувачам, що таке “пороговий бал”.
Пороговий бал (склав / не склав) – це межа (мінімальна кількість тестових балів), яка розподіляє учасників тестування на тих, які мають певні знання з навчального предмета і можуть брати участь у конкурсі на право навчатися у ВНЗ України, і тих, які вгадали правильні відповіді або не змогли продемонструвати знань, необхідних для навчання у ВНЗ. Для цього буде використовуватися відомий у теорії педагогічних вимірювань метод Ангоффа. Він полягає в тому, що група експертів, аналізуючи кожне завдання тесту, визначає (оцінює) вірогідність правильної відповіді на нього від мінімально підготовленого абітурієнта. Експертні оцінки усереднюються, а ці середні значення використовуються для визначення критеріального порогу “склав / не склав”, або так званого “порогового бала”. Для одного предмета він може становити 25 балів, для іншого – 41. Це і буде той “поріг”, яким визначатиметься, склав абітурієнт тест чи не склав. Якщо він набрав більшу за порогову кількість тестових балів – склав тест, меншу – не склав. Для абітурієнтів, котрі склали тест, тестові бали переводитимуться в рейтингові за шкалою 100‑200 балів.
Чи відомо, коли проходитиме основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання у 2016 році?
Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання триватиме з 5 травня до 17 червня 2016 року: 5 травня – українська мова і література, 11 травня – математика, 13 травня – історія України, 3 червня – російська мова, 6 червня – іспанська мова, 7 червня – англійська мова, 8 червня – німецька мова, 9 червня – французька мова, 10 червня – біологія, 13 червня – фізика, 15 червня – географія, 17 червня – хімія.
З 1 лютого 2016 року розпочнеться реєстрація на ЗНО-2016. Де і як можна здійснити реєстрацію?
Так, дійсно, з 1 лютого розпочнеться реєстрація на основну сесію ЗНО, яка триватиме до 4 березня 2016 року.
Наразі ми очікуємо від Українського центру оцінювання якості освіти інформацію про те, як буде здійснюватися реєстрація на основну сесію ЗНО-2016.
Враховуючи певні обставини, зокрема ЗНО-ДПА з української мови, математики та історії України, основний тягар, як і в минулому році, припадатиме на навчальні заклади. Вони повинні будуть сформувати і відправити до Херсонського регіонального центру оцінювання якості освіти комплекти реєстраційних документів випускників шкіл.
Український регіональний центр оцінювання якості освіти планує до 31 травня 2016 року відправити навчальним закладам відомості результатів ДПА з української мови, математики та історії України.
Чи можна, як і в минулому році, здійснити повторну реєстрацію?
Зміни до реєстраційних даних можна вносити лише до 18 березня 2016 року. Для цього слід повторно зайти на сайт УЦОЯО, сформувати новий пакет документів і разом з отриманим раніше Сертифікатом надіслати до Херсонського регіонального центру оцінювання якості освіти.
Чи отримає абітурієнт із ХРЦОЯО документ, що підтверджує факт реєстрації?
Так, після обробки реєстраційних документів, на веб-сайті УЦОЯО для кожного абітурієнта створюється інформаційна сторінка, доступ до якої здійснюється за номером Сертифіката та pin-кодом, зазначеним у ньому. А Херсонський регіональний центр оцінювання якості освіти надсилає абітурієнту рекомендованим поштовим відправленням:
✓ повідомлення про створення особливих (специфічних) умов для проходження зовнішнього оцінювання (для осіб, які надали висновок закладу охорони здоров’я).
Знову звертаю увагу на те, що такий пакет документів з Херсонського регіонального центру отримають лише випускники минулих років (випускники професійно-технічних та вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації). Учні 11‑х класів отримають даний пакет документів у своєму навчальному закладі.
Запрошення-перепустки будуть розміщені на інформаційних сторінках абітурієнтів. Тому абітурієнт повинен буде роздрукувати собі запрошення з персональної сторінки самостійно.
Які документи повинен мати з собою учасник ЗНО на пункті тестування?
Абітурієнт допускається до пункту тестування за наявності: запрошення-перепустки для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні; Сертифіката; паспорта або іншого документа, серія та номер якого зазначені в Сертифікаті.
У разі пред’явлення копій Сертифіката, паспорта або іншого документа, абітурієнт до пункту тестування не допускається.
Звертаю особливу увагу абітурієнтів на те, що учасникам ЗНО заборонено не тільки користуватися, а і мати при собі засоби зв’язку, пристрої зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, друковані чи рукописні матеріали, що не передбачені процедурою тестування.
Коли буде проведено додаткову сесію зовнішнього оцінювання? Хто має право взяти у ній участь?
Додаткову сесію ЗНО буде проведено з 14 червня до 4 липня 2016 року.
У ній візьмуть участь ті абітурієнти, які з об’єктивних причин не матимуть можливості брати участь в основній сесії тестування, а саме:
✓ абітурієнти, які через поважні причини не змогли взяти участь в основній сесії ЗНО, або щодо яких було порушено процедуру проведення зовнішнього оцінювання, що підтверджено відповідними рішеннями регламентних комісій;
✓ особи, які за рішенням судів перебувають в установах відбування покарань;
✓ особи, які в поточному році навчаються за кордоном;
✓ особи, які за релігійними переконаннями не можуть взяти участь в основній сесії ЗНО з одного чи кількох предметів.
До поважних причин, які перешкодили абітурієнту взяти участь у зовнішньому оцінюванні, належать:
✓ участь у період проведення основної сесії у міжнародних змаганнях, конкурсах, олімпіадах;
✓ захворювання в період проведення зовнішнього оцінювання, що підтверджено довідкою форми 095 / о або копією листка непрацездатності;
✓ смерть у період проведення ЗНО рідних по крові або шлюбу;
✓ стихійне лихо, пожежа, техногенна катастрофа в день або переддень тестування.
Абітурієнт має право взяти участь у додатковій сесії лише з того предмета, з якого не зміг пройти тестування в установлені строки, або якщо під час проходження зовнішнього оцінювання щодо нього були допущені порушення процедури.
Ми знаємо, що основному тестуванню в квітні 2016 року буде передувати пробне. Як ви вважаєте, чи потрібно випускникам пробне тестування?
Дійсно, 2 та 9 квітня 2016 року відбудеться пробне тестування. Пробне тестування є однією з основних форм підготовки майбутніх абітурієнтів до ЗНО. Усі, хто брав участь у пробному тестуванні, відзначили необхідність і важливість проведення цього заходу. Пробне ЗНО передбачає надання можливостей:
✓ пройти процедуру зовнішнього незалежного оцінювання у повній відповідності до основної сесії;
✓ підготуватися до державної підсумкової атестації з української мови, математики та історії України;
✓ використовувати завдання пробного ЗНО, перекладені кримськотатарською, молдовською, польською, російською, румунською, угорською мовами (крім завдань з української мови і літератури, російської та іноземних мов);
✓ виконувати тести у реальному часі, ефективно розподіляти час;
✓ психологічно адаптуватися до основної сесії ЗНО;
✓ визначити власний рівень знань;
✓ скоригувати підготовку до ЗНО.
У 2016 році, як і в минулому, учасники пробного тестування зможуть визначити свій результат за шкалою 100‑200 балів. Його буде розміщено на сторінці “Особистий кабінет учасника пробного тестування”.
У ЗМІ наводилися випадки використання абітурієнтами допоміжних засобів – мобільних телефонів та шпаргалок. Які заходи вживаються для запобігання таких ситуацій?
Безперечно, користування технічними засобами під час ЗНО залишається великою проблемою. Тому Український центр оцінювання якості освіти у 2013 році виступив з ініціативою запровадити використання на пунктах тестування металошукачів. Порядок здійснення перевірок під час виконання абітурієнтами тестової роботи передбачений регламентом роботи пункту тестування, що затверджений наказом Українського центру оцінювання якості освіти від 22.01.2013 № 10.
Як відбувається така процедура контролю?
Під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання запроваджені технологічні перерви. Саме під час них працівники Державної служби охорони здійснюють контроль за абітурієнтами щодо наявності в них технічних засобів за допомогою металошукачів. Витрачений на технологічну перерву час додається до відведеного терміну для виконання роботи над тестом.
Чи прийняті Умови вступу до вищих навчальних закладів України в 2016 році? Як відбуватиметься зарахування до них?
Так, на сьогодні є наказ Міністерства освіти і науки України від 15.10.2015 № 1085 “Про затвердження Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році”.
Згідно з умовами прийому до ВНЗ, у 2016 році зарахування відбуватиметься на підставі рейтингового (конкурсного) балу вступника.
Рейтинговий (конкурсний) бал вступника (абітурієнта) – сума балів вступника за Сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання, середнього бала документа про повну загальну середню освіту, бала за конкурс творчих або фізичних здібностей (у разі його проведення), помножені на вагові коефіцієнти, сума яких дорівнює одиниці. До конкурсного балу додатково додаються бали за особливі успіхи та / або за успішне закінчення підготовчих курсів вищого навчального закладу для вступу до цього ВНЗ на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності.
Наказом Міносвіти і науки від 29.10.2013 року № 1510 окремо визначено порядок подання та розгляду заяв в електронній формі на участь у конкурсному відборі до вищих навчальних закладів України.
Електронну заяву можуть надати вступники, які мають атестат про повну загальну середню освіту, Сертифікат 2016 року, та абітурієнти, які вступають на навчання для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня бакалавра й не мають підстав для особливих умов зарахування. Для подання електронної заяви вступник повинен зареєструватися в Єдиній державній електронній базі (у режимі онлайн) на інтернет-сайті за адресою: http://ez.osvita-vsim.org.ua.
У минулому році певна категорія осіб мала право на участь у конкурсі на зарахування до ВНЗ за результатами вступних випробувань або лише співбесід у ВНЗ. Хто з абітурієнтів у 2016 році матиме таку можливість?
Поза конкурсом зараховуються:
✓ особи, яким відповідно до ЗУ “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” надане таке право;
✓ інваліди I, II груп та діти-інваліди віком до 18 років, яким не протипоказане навчання за обраним напрямом (обраною спеціальністю), відповідно до ЗУ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”;
✓ особи, яким відповідно до ЗУ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” надане таке право;
✓ особи, яким відповідно до ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці” надане таке право;
✓ особи, яким відповідно до ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” надане таке право;
✓ члени збірних команд України, які брали участь у міжнародних олімпіадах, перелік яких визначений центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки;
✓ чемпіони і призери Олімпійських і Паралімпійських ігор – за спеціальностями в галузі фізичної культури та спорту.
Брати участь у конкурсі тільки за результатами вступних іспитів з конкурсних предметів у ВНЗ мають право особи, у яких є захворювання, зазначені у Переліку захворювань, що можуть бути перешкодою для проходження громадянами зовнішнього незалежного оцінювання, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров’я України від 25 лютого 2008 року № 124 / 95, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 7 березня 2008 року за № 189 / 14880, через які вступники не проходили зовнішнє незалежне оцінювання.
Брати участь у конкурсі за результатами ЗНО або вступних іспитів з конкурсних предметів у вищому навчальному закладі (за їх вибором) мають право особи, звільнені з військової служби (у тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2015 року, та особи, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби), в порядку, визначеному відповідними положеннями про проходження військової служби громадянами України.
Хто має право на першочергове зарахування до вищих навчальних закладів у 2016 році?
Право на першочергове зарахування до вищих навчальних закладів мають:
✓ особи, яким відповідно до ЗУ “Про охорону дитинства” надане таке право;
✓ особи, яким відповідно до ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” надане таке право при вступі до вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів;
✓ особи, яким відповідно до ЗУ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” надане таке право;
✓ особи, яким відповідно до Указу Президента України від 21 лютого 2002 року № 157 “Про додаткові заходи щодо посилення турботи про захисників Вітчизни, їх правового і соціального захисту, поліпшення військово-патріотичного виховання молоді” надане таке право;
✓ особи, яким відповідно до Указу Президента України від 12 вересня 2007 року № 849 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 вересня 2007 року “Про основні напрями фінансового забезпечення заходів щодо підвищення життєвого рівня населення у 2008 році” надане таке право;
✓ вступники, яким це право визначено правилами прийому до вищого навчального закладу.
Шановна Галино Феліксівно, дякуємо за бесіду, сподіваємося, що сьогоднішня наша розмова допомогла випускникам та їхнім батькам зорієнтуватися в питаннях щодо зовнішнього незалежного оцінювання. І наостанок. Куди можна звернутися майбутньому учаснику тестування для отримання оперативної інформації щодо підготовки та проведення ЗНО-2016?
Нова інформація про організацію та проведення зовнішнього незалежного оцінювання постійно розміщується на сайтах Українського центру оцінювання якості освіти (www.testportal.gov.ua), Херсонського регіонального центру оцінювання якості освіти (www.khersontest.org.ua) та на сайті управління освіти Первомайської міської ради (pervomaisk-uo.at.ua). Також консультацію щодо ЗНО-2016 можна отримати в методичному кабінеті управління освіти та за телефоном: 4‑36‑95, Світлана Пилипівна Слободенюк.
Сегодня глава правительства Н.Я.Азаров посетил с рабочим визитом г.Николаев. Во время посещения краеведческого музея "Старофлотские казармы" Николаю Яновичу пришлось встретиться с работниками Судостроительного завода им.61 коммунара, которые вышли на митинг.
Один из крупнейших агрохолдингов и зернотрейдеров Украины — компания "Нибулон" — займется судостроительным бизнесом. "Нибулон" заключил предварительное соглашение о покупке судостроительного завода "Лиман" в Николаеве. Задуматься о развитии собственного судостроения в "Нибулоне" решили после того, как завод "Океан" сорвал график выполнения работ по строительству буксиров для компании, отмечают эксперты.
"В этом году мы ставим на ремонт 15 кораблей. Будет меньше выходов в море, чем необходимо, но уже в начале следующего года государство получит полноценный, боеспособный корабельный состав" - заявил находясь в Севастополе министр обороны Украины Дмитрий Саламатин.
Представителями ПАО «Черноморский судостроительный завод» и НАК «Нафтогаз Украины» проведены переговоры о возможности сотрудничества, и совместной работы. 16 буровых установок, заявленных ранее губернатором Николаевской области Н.Кругловым, оказались 16ю блоками-кондукторами.
11 июля 2012 года ФГИУ объявил конкурс по продаже 25% акций компании «Николаевгаз» (Николаев, Украина). Начальная стоимость пакета акций составляет 18,4 млн. грн. Заявки на участие в конкурсе принимаются до 24 июля 2012 года.
Мульти-фестиваль включал в себя разнообразные конкурсы и отборочные этапы: «Квест-фестиваль», «Студенческая мафия», фото-кросс, видео-конкурс «Кино за 48 часов», конкурс красоты «Перша Леді», студреспубликанская Pecha Kucha и, конечно же, самый веселый фан-отбор для команд и участников.
Со вчерашнего дня организаторы вызывают шок у активных участников мульти фестиваля «Студреспублика». А все вызвано их некомпетентности в вопросах по Фотоконкурсу.
Лето в самом разгаре - кто на работу, кто на отдых, а самые активные студенты города Николаева на Студенческую Республику 2012, финал которой пройдёт 23-24 июня в Парке Победы, где они отдохнут, получат заряд адреналина, море позитивных эмоций и возможность проявить себя!
Об этом говорится в письме Укрдержреестру в адрес партии.
В частности, в письме отмечается, что государственная служба готовит документы для суда о ликвидации Демократического Альянса в связи с нарушением процедур регистрации.