Віроломний напад фашистської Німеччини та її союзників на СРСР 22 червня 1941 року перервав мирну працю радянського народу і вся країна, в т. ч. і наше місто, стала перебудовуватись на воєнний лад.У перші дні війни понад 5 тисяч первомайців пішли на фронт, вони з кожним днем наближали перемогу, а значить – і визволення нашого міста, як і ті понад 2 тисячі мешканців, які в липні 1941 року вступили в ряди народного ополчення, та понад 200 підпільників і партизан, які також внесли великий вклад у визволення міста над Бугом.
Віроломний напад фашистської Німеччини та її союзників на СРСР 22 червня 1941 року перервав мирну працю радянського народу і вся країна, в т. ч. і наше місто, стала перебудовуватись на воєнний лад.
У перші дні війни понад 5 тисяч первомайців пішли на фронт, вони з кожним днем наближали перемогу, а значить – і визволення нашого міста, як і ті понад 2 тисячі мешканців, які в липні 1941 року вступили в ряди народного ополчення, та понад 200 підпільників і партизан, які також внесли великий вклад у визволення міста над Бугом. 3 серпня 1941 року фашистські війська увірвались у Первомайськ. Розпочалась жорстока фашистська окупація, яка тривала до 22 березня 1944 року. За 968 днів окупації фашисти розстріляли понад 8 тисяч мешканців, було повністю знищено міське господарство, вивезено цінне устаткування, майно, розграбовано промислові підприємства, колгоспи, краєзнавчий музей, елеватор, мости, гідроелектростанцію, залізничну станцію. В руїни перетворилися 13 шкіл із 17‑ти, 9 лікарень із 12‑ти. Матеріальні втрати, нанесені місту, склали 196 мільйонів крб. Близько 2 тисяч мешканців міста вивезли до Німеччини.
Нарешті, 22 березня 1944 року, Первомайськ було визволено від фашистських окупантів. Ця подія стала святом для первомайців, яке щорічно відзначається на належному рівні.
В боях за наше місто особливо відзначились з’єднання 32‑го стрілецького корпусу (командир – двічі Герой Радянського Союзу, генерал-лейтенант О. І. Родимцев), 13‑та гвардійська стрілкова дивізія (командир – генерал-майор Г. В. Бакланов), 16‑та механізована бригада (командир – полковник М. В. Хотимський), 8‑ма гвардійська повітрянодесантна дивізія (командир – генерал-майор М. А. Богданов).
А також: 29‑та зенітно-артилерійська дивізія (командир – полковник М. А. В’ялов), 119‑тий танковий полк та 95‑та гвардійська стрілецька дивізія, а також 39‑ий стрілецький полк (командир – капітан І. І. Ісаєв). Активну участь у визволенні нашого рідного міста брали наші земляки: Микола Васильович Богданов, Іван Федорович Медюк, Георгій Никанорович Моргунов, Борис Кіндратович Новобранець, Іван Михайлович Путилін, Андрій Миколайович Середа, Андрій Никифорович Чеботарьов та інші.
Під час зустрічей з нагоди роковин із дня визволення м. Первомайська наші земляки-визволителі розповідали, в яких надзвичайно складних умовах відбувалось визволення нашого рідного міста. Через танення великої кількості снігу та безперервні весняні дощі ґрунт перетворився на страшну багнюку. Навіть танки, маючи широкі гусениці, тонули в багнюці на 50 і більше сантиметрів. Швидкість була приблизно кілометрів 10 на годину. Автомашини ледве долали шлях. Артилеристам доводилося на руках переносити гармати і ящики з боєприпасами. Ноги бійців по коліна і вище були в багні.
Тил відставав. Нестача снарядів і патронів відчувалась особливо гостро, польова кухня теж відставала і солдати були голодними, мешканці міста підносили визволителям хліб, печену картоплю, пироги, сухарі тощо. Але ніщо не могло зупинити мужніх визволителів – ні шалений опір ворога, ні весняна повінь і багнюка. 22‑го березня 1944 року о 13‑й годині дня центр нашого міста було звільнено від ворога, а на окраїнах правого берега бої ще тривали до 27.03.
Першими вступили в місто, проявляючи мужність і стійкість, з’єднання 32‑го стрілкового корпусу, 13‑та гвардійська стрілкова дивізія, 16‑та механізована бригада, 8‑ма гвардійська ПДД і 29‑та зенітно-артилерійська дивізія, двом останнім дивізіям присвоєно найменування “Первомайських”.
Всім військам, які визволяли наше місто, наказом Верховного Головнокомандування СРСР від 22 березня 1944 року оголошена подяка, і в Москві на їх честь був даний салют 12‑ма артилерійськими пострілами зі 124 гармат.
Подвиг бійців і офіцерів, які брали участь у визволенні Первомайщини, увічнено в обелісках і пам’ятниках.
Безпосередніми учасниками визволення нашого краю написані цікаві книги: “Вітер воєнних років”, автор – генерал-лейтенант, командир 13‑ї гвардійської дивізії Г. В. Бакланов; “Чотири роки війни”, автор – генерал армії, командуючий 5‑ою армією А. С. Жадов; “Командири мужніють в боях”, автор – командир 39‑го стрілецького полку, капітан І. І. Ісаєв; “Полки билися по‑гвардійськи”, автор – І. К. Морозов; “Записки розвідки”, командир розвідки, підполковник В. І. Пінчук; “Твої, Вітчизно, сини”, автор – командир 32‑го гвардійського стрілецького корпусу, генерал-полковник О. І. Родимцев; “13‑а гвардійська”, начальник штабу 32‑го корпусу, полковник І. А. Самчук; “Через ріки, через гори”, командир 25‑го гвардійського стрілецького корпусу генерал-лейтенант Г. Б. Сафіулін.
У цих книгах юнаки й дівчата знайдуть багато пізнавального, цікавого, розумного про учасників боїв, побачать героїв такими, якими вони були в ті далекі грізні роки.
В школах, де мені доводилося бувати на зустрічах, учні мало обізнані з бойовим шляхом військ, які визволяли Первомайськ. І це не випадково. Узагальненого матеріалу немає навіть у місцевому Краєзнавчому музеї. А жаль. Час іде, події війни відходять в глибини історії, тож ми можемо багато втратити, якщо зараз не активізуємо пошукову роботу. Все, що маємо ми, ветерани, треба залишити у спадок нащадкам.
Первомайська міська рада ветеранів та правління Первомайської громадської організації волонтерів щиро вітають всіх ветеранів-визволителів і мешканців нашого міста з 65‑ю річницею визволення м. Первомайська. Живим – міцного здоров’я, довголіття, миру і добробуту, а тим, хто загинув за наше місто, рідну Вітчизну, – вічна пам’ять і слава! Шановні первомайці! Пом’яніть всіх загиблих і покладіть квіти до пам’ятників і обелісків, а живих оточіть увагою і любов’ю!
Г. О. Ікавчук, член президії Ради ветеранів, голова ПМТОВ
Сегодня глава правительства Н.Я.Азаров посетил с рабочим визитом г.Николаев. Во время посещения краеведческого музея "Старофлотские казармы" Николаю Яновичу пришлось встретиться с работниками Судостроительного завода им.61 коммунара, которые вышли на митинг.
Один из крупнейших агрохолдингов и зернотрейдеров Украины — компания "Нибулон" — займется судостроительным бизнесом. "Нибулон" заключил предварительное соглашение о покупке судостроительного завода "Лиман" в Николаеве. Задуматься о развитии собственного судостроения в "Нибулоне" решили после того, как завод "Океан" сорвал график выполнения работ по строительству буксиров для компании, отмечают эксперты.
"В этом году мы ставим на ремонт 15 кораблей. Будет меньше выходов в море, чем необходимо, но уже в начале следующего года государство получит полноценный, боеспособный корабельный состав" - заявил находясь в Севастополе министр обороны Украины Дмитрий Саламатин.
Представителями ПАО «Черноморский судостроительный завод» и НАК «Нафтогаз Украины» проведены переговоры о возможности сотрудничества, и совместной работы. 16 буровых установок, заявленных ранее губернатором Николаевской области Н.Кругловым, оказались 16ю блоками-кондукторами.
11 июля 2012 года ФГИУ объявил конкурс по продаже 25% акций компании «Николаевгаз» (Николаев, Украина). Начальная стоимость пакета акций составляет 18,4 млн. грн. Заявки на участие в конкурсе принимаются до 24 июля 2012 года.
Мульти-фестиваль включал в себя разнообразные конкурсы и отборочные этапы: «Квест-фестиваль», «Студенческая мафия», фото-кросс, видео-конкурс «Кино за 48 часов», конкурс красоты «Перша Леді», студреспубликанская Pecha Kucha и, конечно же, самый веселый фан-отбор для команд и участников.
Со вчерашнего дня организаторы вызывают шок у активных участников мульти фестиваля «Студреспублика». А все вызвано их некомпетентности в вопросах по Фотоконкурсу.
Лето в самом разгаре - кто на работу, кто на отдых, а самые активные студенты города Николаева на Студенческую Республику 2012, финал которой пройдёт 23-24 июня в Парке Победы, где они отдохнут, получат заряд адреналина, море позитивных эмоций и возможность проявить себя!
Об этом говорится в письме Укрдержреестру в адрес партии.
В частности, в письме отмечается, что государственная служба готовит документы для суда о ликвидации Демократического Альянса в связи с нарушением процедур регистрации.