Що найголовніше в житті людини? Звісно, хліб… Аби лише був хліб на столі – для себе та для дітей… Тому й тримається кожен за роботу, особливо у скрутну годину. А вже якщо трапилося так, що людина опинилася “за бортом”, то потребує якомога швидше допомоги. Таку допомогу можна отримати у державному центрі зайнятості населення.Первомайський міськрайонний центр зайнятості населення – установа, на яку покладається складний обов’язок: забезпечити стабільність та рівновагу на ринку праці.
Що найголовніше в житті людини? Звісно, хліб… Аби лише був хліб на столі – для себе та для дітей… Тому й тримається кожен за роботу, особливо у скрутну годину. А вже якщо трапилося так, що людина опинилася “за бортом”, то потребує якомога швидше допомоги. Таку допомогу можна отримати у державному центрі зайнятості населення. Первомайський міськрайонний центр зайнятості населення – установа, на яку покладається складний обов’язок: забезпечити стабільність та рівновагу на ринку праці.
Сьогодні про те, які зміни відбулися у діючому законодавстві на тлі економічної кризи та як ці процеси вплинули на ринок праці, розповідає директор Первомайського міськрайонного центру зайнятості Віктор Робертович Вонберг. До речі, саме Віктор Робертович – єдиний на Миколаївщині у минулому році був нагороджений почесною відзнакою “За бездоганну службу”…
Отже, Вікторе Робертовичу, які саме зміни, що відбулися у діючому законодавстві, торкнуться незайнятого населення та процедури вивільнення працівників?
13 січня 2009 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо зменшення впливу світової фінансової кризи на сферу зайнятості населення” № 799‑VI (далі – антикризовий Закон). Деякі його положення діятимуть до 2011 року. Певні пункти потребують додаткових роз’яснень та обов’язково застосовуватимуться з моменту їх прийняття або розробки механізму виконання.
Закон суттєво змінює стереотипи щодо одержання статусу безробітного і допомоги по безробіттю, розширює коло платників внесків, змінює розміри внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, посилює можливості збереження вітчизняної робочої сили тощо.
Сільськогосподарські працівники: умови отримання статусу безробітного
Торкнуся основних змін, які стосуються законодавства про зайнятість населення.
Розширено перелік осіб, що належать до зайнятого населення, зокрема, до них віднесено членів особистих селянських господарств у разі, якщо робота у такому господарстві є для них основною. Особи, які перебували на обліку як безробітні до набуття чинності антикризовим Законом і належать до членів особистих селянських господарств, повинні зніматися з обліку з дня набрання чинності цим Законом, тобто з 13 січня 2009 р., у разі підтвердження такими особами факту виходу зі складу членів особистих селянських господарств довідкою сільської, селищної чи міської ради або за умови, якщо робота в цьому господарстві для них не є основною. До отримання роз’яснень та положень щодо цих умов ми жодного безробітного з обліку не знімаємо, але й на облік ставимо тільки тих, хто не є або вийшов із членів особистого селянського господарства.
Наступне. Відповідно до нової редакції ст. 7 цього Закону, для кожної категорії безробітних осіб встановлено окремі критерії підходящої роботи.
Так, наприклад, для громадян, які не мають професії, або таких, які займали робочі місця, що не потребують спеціальної підготовки, та перебувають на обліку як безробітні більше 9 місяців, а також для громадян, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 12 місяців) перерви (крім громадян передпенсійного віку), підходящою роботою може вважатися участь в оплачуваних громадських роботах. Тобто відмова від оплачуваних громадських робіт для вищезазначених категорій громадян є також відмовою від підходящої роботи з відповідним застосуванням санкцій, передбачених законодавством.
Для осіб, які понад 6 місяців до настання безробіття були зайняті в особистому селянському господарстві, підходящою є робота за наявною у них професією (спеціальністю), у тому числі, якщо умовою їх працевлаштування є підвищення кваліфікації за цією професією. У разі неможливості працевлаштування за такою професією, підходящою є робота, яка потребує професійної підготовки чи перепідготовки.
Загальна сума внесків залишатиметься незмінною
Тепер щодо змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”. Хотілося б зазначити, що розширено перелік осіб, які підлягають обов’язковому страхуванню на випадок безробіття (та сплачують внески), за рахунок військовослужбовців, осіб, що працюють за цивільно-правовими договорами, працюючих пенсіонерів, іноземців та осіб без громадянства, які тимчасово працюють за наймом в Україні. Звертаємо вашу увагу, що працюючі пенсіонери та іноземці підлягають страхуванню на випадок безробіття лише з 13 січня 2009 року до 1 січня 2011 року.
Встановлено нові розміри страхового внеску на випадок безробіття: загальний розмір страхового внеску до Фонду на випадок безробіття з дня опублікування антикризового Закону становить 2,2 %, в тому числі 1,6 % – для роботодавців, 0,6 % – для застрахованих осіб, розмір внесків на рівні 2,2 % – для осіб, які беруть участь у страхуванні на випадок безробіття на добровільних засадах та для фізичних осіб-суб’єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру та повинні сплачувати страхові внески на випадок безробіття.
Крім того, починаючи з 13 січня 2009 року розмір страхового внеску на випадок безробіття у розмірі 0,6 % буде вираховуватись і з грошового забезпечення військовослужбовців. Страхові внески сплачуватимуться одночасно із виплатою заробітної плати, а не один раз на місяць, як було визначено раніше. Також, антикризовим Законом передбачено, що з 1 січня 2010 року військові формування, які нараховують грошове забезпечення військовослужбовцям, повинні сплачувати страхові внески на випадок безробіття в розмірі 1,6 %. Для страхувальників, які здійснюють виплату винагороди фізичним особам за виконання робіт (послуг) згідно з цивільно-правовими угодами, страхові внески в розмірі 2,2 % нараховуються у відсотках до сум оподаткованого доходу (прибутку), які утримують та перераховують роботодавці незалежно від дати укладання договору, якщо винагорода виплачується після набрання чинності зазначеного Закону.
Новим Законом відновлено перевірку достовірності даних безробітних, що подаються до державної служби зайнятості для призначення матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Нове у призначенні допомоги по безробіттю – умови стають жорсткішими
Законом про зайнятість населення передбачено запровадження додаткової умови призначення допомоги по безробіттю. Це готовність особи до участі в загальнодержавних оплачуваних громадських роботах. У разі відмови без поважних причин від участі в них, розмір допомоги зменшуватиметься на 50 % строком до 3 місяців.
Також у Законі закріплено, що для осіб, які звільнилися за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП України), виплата допомоги по безробіттю починається з 91 дня настання безробіття.
Особи, звільнені за угодою сторін, які отримали статус безробітного до набрання чинності антикризовим Законом, отримують допомогу по безробіттю та соціальні послуги на умовах, визначених законодавством, що діяло до внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.
Особи, звільнені за угодою сторін, яким призначається допомога по безробіттю після набрання чинності антикризовим Законом, мають право на отримання допомоги по безробіттю починаючи з 91 дня перебування на обліку як безробітні.
Розширено перелік підстав для припинення виплати допомоги по безробіттю: у разі відмови безробітного від двох пропозицій підходящої роботи або від двох пропозицій проходження професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації за направленням державної служби зайнятості, в тому числі осіб, які вперше шукають роботу та не мають професії (спеціальності), а також у разі відмови від роботи за спеціальністю, професією, набутою після навчання за направленням державної служби зайнятості.
З метою зменшення вивільнення працівників на підприємствах та забезпечення їх зайнятості, на період до 1 січня 2010 року введено в дію ст. 24, 25 та частини 2‑5 ст. 26 Закону щодо надання допомоги по частковому безробіттю. Розмір такої допомоги буде затверджено правлінням Фонду на найближчому засіданні. Передбачається, що він буде встановлений за кожну годину простою і не перевищуватиме 500 гривень на місяць.
Як суттєво вплинула криза на ринок праці та яких наслідків можна очікувати?
Дійсно, криза не могла не вплинути на ринок праці. У грудні 2008 року по послуги служби зайнятості загалом в державі звернулося 287 тис. незайнятих громадян, що майже вдвічі перевищує кількість таких громадян за відповідний період 2007 року. Таких значних обсягів звернень не було за всі роки існування служби зайнятості. І це відбувається на фоні постійного зменшення потреби роботодавців в кадрах, що значно звужує можливості працевлаштування безробітних.
Проте ситуація у місті та районі залишилася досить стабільною. Більшість підприємств намагаються уникнути скорочення робочих місць, вводячи режим неповної зайнятості. У режимі неповного робочого тижня працюють АТВТ “Первомайськдизельмаш”, ВАТ “Завод “Фрегат”, ВАТ “Бриг”, ВАТ “Первомайський МКК”, ДП “Ливарний завод” та інші. Загальна ж кількість осіб, що перебували на обліку у Первомайському центрі зайнятості протягом 2008 року, становить 6734 особи (порівняно із 6912 особами протягом 2007 року). Звісно, наприкінці 2008 року та у січні 2009 року відзначається тенденція до підвищення кількості осіб, що звернулися до центру зайнятості. Наприклад, тільки за листопад та грудень минулого року поставлено на облік майже півтори тисячі мешканців міста та району. Проте, якщо відстежити динаміку минулих років, таке спостерігалося й раніше в осінньо-зимовий період. Тому сподіваємося, що ситуація залишиться стабільною та керованою, а новації у Законі сприятимуть її сталості.
Дякуємо за інтерв'ю та сподіваймося, що мешканці міста Первомайська та Первомайського району отримають з нього відповіді на свої запитання.
Сегодня глава правительства Н.Я.Азаров посетил с рабочим визитом г.Николаев. Во время посещения краеведческого музея "Старофлотские казармы" Николаю Яновичу пришлось встретиться с работниками Судостроительного завода им.61 коммунара, которые вышли на митинг.
Один из крупнейших агрохолдингов и зернотрейдеров Украины — компания "Нибулон" — займется судостроительным бизнесом. "Нибулон" заключил предварительное соглашение о покупке судостроительного завода "Лиман" в Николаеве. Задуматься о развитии собственного судостроения в "Нибулоне" решили после того, как завод "Океан" сорвал график выполнения работ по строительству буксиров для компании, отмечают эксперты.
"В этом году мы ставим на ремонт 15 кораблей. Будет меньше выходов в море, чем необходимо, но уже в начале следующего года государство получит полноценный, боеспособный корабельный состав" - заявил находясь в Севастополе министр обороны Украины Дмитрий Саламатин.
Представителями ПАО «Черноморский судостроительный завод» и НАК «Нафтогаз Украины» проведены переговоры о возможности сотрудничества, и совместной работы. 16 буровых установок, заявленных ранее губернатором Николаевской области Н.Кругловым, оказались 16ю блоками-кондукторами.
11 июля 2012 года ФГИУ объявил конкурс по продаже 25% акций компании «Николаевгаз» (Николаев, Украина). Начальная стоимость пакета акций составляет 18,4 млн. грн. Заявки на участие в конкурсе принимаются до 24 июля 2012 года.
Мульти-фестиваль включал в себя разнообразные конкурсы и отборочные этапы: «Квест-фестиваль», «Студенческая мафия», фото-кросс, видео-конкурс «Кино за 48 часов», конкурс красоты «Перша Леді», студреспубликанская Pecha Kucha и, конечно же, самый веселый фан-отбор для команд и участников.
Со вчерашнего дня организаторы вызывают шок у активных участников мульти фестиваля «Студреспублика». А все вызвано их некомпетентности в вопросах по Фотоконкурсу.
Лето в самом разгаре - кто на работу, кто на отдых, а самые активные студенты города Николаева на Студенческую Республику 2012, финал которой пройдёт 23-24 июня в Парке Победы, где они отдохнут, получат заряд адреналина, море позитивных эмоций и возможность проявить себя!
Об этом говорится в письме Укрдержреестру в адрес партии.
В частности, в письме отмечается, что государственная служба готовит документы для суда о ликвидации Демократического Альянса в связи с нарушением процедур регистрации.