Вже здійснено 85 таких виїздів начальниками інспекцій разом з фахівцями податкової служби та проведено зустрічі як з головами сільських рад, так і з платниками податків. Цим заходом будуть обхвачені всі місцеві ради області.
В результаті проведення зустрічей 3256 громадян, які обробляли земельні ділянки, виділенні під товарне виробництво, подали декларації про доходи, отримані у 2006 році від реалізації продукції, вирощеної на цих ділянках (паях). До бюджету за відповідний період сплачено 271,6 тис. грн. податку з доходів фізичних осіб.
Крім цього, проводилась роз’яснювальна робота серед громадян з питань податкового законодавства та особливо турбує всіх проблема ефективності використання земель державної й комунальної власності на території громад й які кошти від цього надходять до бюджету.
В процесі таких зустрічей з громадою сіл та селищ, звірок з головами сільських рад щодо використання земель комунальної та державної власності, виявлено ряд порушень по Березанському, Братському, Веселинівському, Вознесенському, Врадіївському, Жовтневому, Снігурівському та інших районах.
Майже у всіх сільських радах встановлені факти використання землі без оформлення правоустановчих документів. Так, в Гур”ївській сільській раді Новоодеського району приватні підприємці використовували 71 га землі, Кам”янській сільській раді Казанківського району 4 громадян використовували 94,8 га, у Христофорівській сільраді Баштанського району ВАТ „Елевер” використовує 50 га землі державної власності без оформлення, у Киселівській сільраді Снігурівському районі ТОВ „АВІММ” використовується ставок площею 39,5 га на підставі тимчасового договору оренди з сільською радою, хоча даний об’єкт оподаткування знаходиться за межами даної ради і є землею державної власності, фермерським господарством „Брилі ант” цього ж району укладено тимчасовий договір з сільською радою на оренду 39,9 га землі, яка теж знаходиться за межами ради та інше.
В Краснопільській сільраді Березанського району агрофірма „Краснопільська” не оформила оренду землі під будівлями площею 40,5 га, приватним підприємцем в Миколаївській сільській раді Веселинівського району - 6,9 га та у Ставківській сільській раді таких суб’єктів господарювання виявлено 6: СФГ ”Надія” - 0,12 га, ТОВ ”Нива” - 2,4 га, СГТОВ ”Ставки” - 0,080 га, ТОВ ”Надія” - 4,31 га ,ТОВ ”Лан” - 6,63 га, ТОВ ”Варяг”-1,47 га, втрати бюджету – 7,9 тис. грн.
На значні порушення вказано головам сільських рад щодо суб’єктів господарювання, з якими орган місцевого самоврядування уклав договори оренди землі як на пасовища, проте її зорали орендарі і використовують як ріллю (нецільове використання землі). А це тому, що орендна плата за ріллю значно більша, ніж за пасовище.
В Кобзарівській сільській раді Снігурівського району ПОСП „Веселий Кут” використовує 174 га та фермерське господарство „Одуванчик” – 17 га пасовищ як ріллю, в Адамівській сільській раді Врадіївського району 1 підприємець орендував 40 га, у чотирьох сільських радах Веселинівського району виявлено 13 таких суб’єктів господарювання.
Зволікається укладання договорів оренди землі в Кам”янській сільській раді Казанківського району ПОСП „Приінгулля” на 12 га землі, ПП Римчук М.М. – 154,6 га, ПП Музика – 74 га.
Для ведення фермерського господарства Іванівською сільською радою Врадієвського району виділено 23,2 га землі фізичній особі, але на період виготовлення документації не укладено тимчасовий договір оренди землі, втрати бюджету складають 2,3 тис. грн.
В Котляревській сільській раді Жовтневого району встановлено факти виділення земельних ділянок загальною площею 26,2 га двом фермерським господарствам, у яких відсутня державна реєстрація як суб’єктів господарювання.
Козирською сільською радою Очаківського району не укладено 2 договори оренди загальною площею 106,3 га землі із СГЗАТ „Ольшанців” та приватним підприємцем Котовим на суму 25,2 тис. грн. та 3,5 тис. грн. відповідно, Іванівською сільрадою - 2 договори із ТОВ „Сонячний” на 186 га землі на суму 34,6 тис грн.
На території Павлівської сільської ради Снігурівського району створено без державної реєстрації товариство по спільному випасу худоби, якому на умовах оренди сільською радою надано 539,99 га землі під громадські пасовища. Такі ж факти встановлено і у Василівській сільраді, де створено 2 таких товариства без державної реєстрації, яким надано в оренду 637 га землі під громадські пасовища.
Малоефективно проводиться роз’яснювальна робота з громадянами стосовно укладання та реєстрації ними договорів оренди земельних ділянок (паїв) з суб’єктами господарювання. Так, ВКП ”Каро” використовує земельні паї без державної реєстрації загальною площею 1211 га у 211 власників –фізичних особах, які проживають на території Краснопільської сільської ради Врадіївського району. Втрати бюджету склали 5,4 тис. грн. ПСП ”Славутич” Іванівської сільської ради без державної реєстрації використовує земельні паї площею 640 га у 169 власників –фізичних осіб, втрати до бюджету складають 2,9 тис. грн.
Використовуються „невитребовані” паї по Щасливській сільській раді Доманівського району без укладання договорів оренди: ПП ”Урожай” - 62,32 га, ВАТ ”Шляховий” - 22,15 га та ТОВ ”Меліоратор Юг” 134,23 га. Розрахункова сума орендної плати становить 23,9 тис. грн., втрати бюджету склали 24,7 тис. грн.
За даний період проведення такої роботи податковими органами встановлені втрати бюджетів по сплаті за землю в сумі 331,9 тис. грн., з яких до місцевих бюджетів надійшло майже 50 тис. грн.
Необхідно звернути увагу громадян, які надають в оренду свої земельні ділянки – паї суб’єктам господарювання без оформлення договорів оренди, або термін договорів закінчився і їх не подовжили. Тому мають місце випадки, коли суб’єкти господарювання не розраховуються з громадянами за орендовані ділянки і „постраждалим” приходиться оббивати пороги всім інстанціям з проханням їм допомогти, а ці питання вирішуються в судовому порядку і довгий час. Такі факти на сьогодні є в Доманівському, Єланецькому, Березанському, Врадієвському та інших районах. Так, ВКП ”Каро” використовує земельні паї без державної реєстрації загальною площею 1211 га у 211 власників –фізичних особах, які проживають на території Краснопільської сільської ради Врадіївського району. Втрати бюджету склали 5,4 тис. грн. ПСП ”Славутич” Іванівської сільської ради без державної реєстрації використовує земельні паї площею 640 га у 169 власників –фізичних осіб, втрати до бюджету складають 2,9 тис. грн.
Крім цього, орендарі мають й інший для себе зиск – не сплачують до місцевих бюджетів податок з доходів фізичних осіб.
В кожній сільській раді є й такий важливий для наповнення бюджетів резерв – це використання земель запасу. Це та категорія земель (рілля, пасовища), яка приносить значний прибуток, якщо її віддати в оренду через конкурс або ж тендер і залучати бажаючих через засоби масової інформації.
Так, тільки у Казанківському районі по Новофедорівській сільській раді не використовується 448,5 га пасовищ і 242,1 га ріллі, 278,3 га пасовищ по Дмитрівській сільській раді та 991,33 га пасовищ й 52,39 га землі водного фонду (ставки) по Каширівській сільській раді. По Первомайському району: в Кодимській сільраді таких земель 707 га, Софіївській міській раді – 928 га, Ленінській сільраді – 308 га і цей перелік можна подовжити. Чого або кого чекають ці землі?
Кожна громада будь – якої територіальної одиниці має право по - господарськи розпоряджатися землею та майном комунальної власності з метою отримання доходів в місцевий бюджет для забезпечення нагальних потреб.
І тому необхідно спільні зусилля направляти на добровільну сплату податків, ефективне використання комунальної і державної власності та упереджувати порушення в цій сфері.
Державна податкова адміністрація у Миколаївській області
|